همشهری آنلاین- سید محمدتقی رسولی:                          


فیلمسازی و هنرپیشه شده یكی از آرزوهای بسیاری از جوانان است كه معمولاً به دلیل محدودیت‌های موجود به تحقق نمی‌پیوندد.

به همین دلیل بسیاری از افراد در سنین بالا نیز منتظر فرصتی برای ورود به این صنعت و معروف شدن هستند.

با پیشرفت تكنولوژی و ورود دوربین‌های دیجیتال در سایز كوچك و موبایلهای مجهز به دوربین، این صنعت شكل دیگری به خود گرفت و بسیاری از افراد غیر‌حرفه‌ای با استفاده از دوربین‌های موبایل خود اقدام به شكار لحظه‌ها و ساخت كلیپ‌های كوچك و مستند كرده‌اند.

ساخت كلیپ‌های غیرحرفه‌ای به حدی در بین مردم فراگیر شده كه بسیاری از آنها اقدام به تهیه موبایل‌های مجهزتر كرده تا بتوانند در صورت نیاز از آن بهترین استفاده را بنمایند. چه بسا افرادی كه با ضبط یك صحنه خاص و فروش آن به شهرت و پول زیادی رسیده‌اند.

بدیهی است پیشرفت تكنولوژی باعث خوشحالی تبهكاران و خلافكاران نیز خواهد شد، زیرا آنها نیز با ارتقای دانش خود به روشهای مدرن‌تری برای بزهكاری و كسب درآمد خود دست پیدا میكنند.

بسیاری از آنها با ضبط تصاویر از زندگی خصوصی افراد ، اقدام به كسب درآمدهای نامشروع كرده و آرامش را از مردم ، علی‌الخصوص افراد مشهور سلب كرده‌اند.

در بسیاری از كشورها نیز مرسوم شده دانش‌آموزان و نوجوانان با موبایلهای خود اقدام به تولید فیلم‌های كوتاه و مستند می‌كنند كه دردسرهای زیادی را برای مسئولان مدرسه و والدین آنها ایجاد كرده است و بسیاری مجبور شده‌اند استفاده از تلفن همراه را ممنوع اعلام كنند ولی به دلیل كوچك بودن آن در بسیاری از موارد نمی توان نظارت كامل اعمال كرد.

در كشور ما نیز وضعیت‌های مشابهی وجود داشته و با رشد تعداد موبایلها و ارزان شدن سیم كارت، بدیهی است در آینده نزدیك تعداد افرادی كه دارای تلفن همراه هستند بسیار افزایش خواهد یافت.

از میان این افراد گرایش جوانان و دانش‌آموزان به موبایل نیز بسیار زیاد بوده و بسیاری از آنها در اولین فرصت و به عنوان نشانه‌ای از رشد و بزرگ شدن از والدین خود ، درخواست تلفن همراه دارند. كما اینكه اكنون نیز بسیاری از آنها در شهرهای بزرگ اقدام به تهیه آن كرده‌اند.

وزارت آموزش و پرورش نیز چندی قبل و در راستای مشكلات بوجود آمده اعلام كرد كه استفاده از موبایل تنها در زنگ تفریح مجاز میباشد و بعید نیست در آینده نزدیك مجبور شود ورود تلفن همراه به مدارس را ممنوع اعلام كند.

دانشگاه‌ها نیز با وضعیت مشابهی مواجه بوده و بسیاری از اساتید با ورود موبایل به كلاس درس مخالف هستند زیرا هرگونه خطای كوچك و بزرگ بوجود آمده از دید این دوربین‌های كوچك در امان نخواهد بود.

با توجه به مشكلات فوق پیدا كردن راهكاری برای این معضل ضروری به نظر میرسد. بسیاری از كشورها در ابتدا اقدام به فرهنگ سازی از طریق رسانه‌ها كرده‌اند و حریم خصوصی افراد و لزوم حفظ آن را به همگان گوشزد كرده‌اند كه انجام این گونه تبلیغات در طولانی می‌تواند بر بسیاری از افراد تاثیر لازم را بگذارد.

برخی از آنها در مرحله بعد دست به ابتكار جالبی زده‌اند و با راه‌اندازی جشنواره‌های خاص فیلمسازی با موبایل، افراد و مخصوصا گروه‌های سنی خاص را تشویق به ساختن فیلم با موضوع‌های مختلف كرده‌اند.

در این جشنواره‌ها با اختصاص جوایز نفیس ، جوانان و نوجوانان را ترغیب به استفاده صحیح از تكنولوژی و نتیجه گیری از آن كرده‌اند.

كشور ما نیز با توجه به رشد چشمگیر تكنولوژی و جوان بودن آن، مسلماً در آینده نزدیك با این مشكل روبه‌رو خواهد شد، كما اینكه اكنون به صورت نادر اخباری از استفاده ناصحیح از دوربین‌های موبایل به گوش می‌رسد

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: گوشی،     |
نظرات()