كاسپرسكی برای تلفن‌های همراه‌ هوشمند آنتی‌ویروسی عرضه كرده كه علاوه بر حفاظت سیستم‌عامل‌های ویندوز موبایل و سیمبین در برابر ویروس‌ها، دارندگان تلفن همراه را از هرزنامه‌هایی كه در قالب پیام كوتاه ارسال می‌شوند نیز خلاص می‌كند.

البته قسمت آنتی‌اسپم این نرم‌افزار بسیار ساده كار می‌كند و به‌جای اسكن محتویات ارسالی كه روش معمول آنتی اسپم است، تنها شماره تلفنی را كه SMS از طریق آن ارسال شده، بررسی می‌كند و با بررسی لیست سیاهی كه توسط دارنده‌ تلفن همراه تهیه شده در صورت وجود شماره‌ پیغام ارسالی در لیست سیاه آن را مسدود می‌كند.

اگر هم شماره‌ای كه بررسی می‌كند در هیچ‌یك از لیست سیاه و یا معمولی تلفن همراه نباشد، از دارنده‌ آن در مورد مسدود كردن یا اضافه كردن شماره به لیست‌ها سؤال می‌كند.

گفتنی است نرم‌افزارهای مخربی كه تلفن‌های هوشمند را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند SMS و MMSهای انبوه ارسال كرده، اطلاعات ذخیره شده در تلفن را پاك و یا به سرقت ببرند، تمام یا برخی از كاركردهای تلفن را از كار بیندازند، فایل‌های آلوده را از طریق ایمیل،‌ wi-fi و یا بلوتوث به دیگران ارسال كنند و یا به هنگام اتصال تلفن به رایانه، كدهای مخرب را به رایانه انتقال دهند.

داده‌های این آنتی‌ویروس‌ می‌تواند از طریق WAP و یا HTTP به‌روز شود.كارشناسان امنیتی می‌گویند با ظهور فناوری GSM در اروپا و CDMA در آمریكا و آسیا، سیستم‌های پیشرفته‌ای به‌كار گرفته شد كه ابتدا گمان می‌رفت برای ارتقای امنیت مكالمات تلفنی بسیار سودمند و مفید واقع شود، اما با این وجود، امنیت این سیستم‌های مبتنی بر رمزگذاری نیز مورد حمله و نفوذ خرابكاران قرار گرفته است.

بنا بر گزارش اخیر گروه امنیتی پاندا، گذشته از مخدوش شدن امنیت مكالمات تلفنی، تلفن‌های همراه رفته‌رفته در معرض هجوم ویروس‌ها و كدهای مخرب رایانه‌ای نیز قرار خواهند گرفت كه اكثر آنها قابلیت سرقت اطلاعات حساس و بسیار حیاتی را از روی تلفن همراه دارند.

به‌تازگی پاندا نسخه بتای نرم‌افزار MobileSecurity، ابزار قدرتمند امنیتی، ویژه تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل سیمبین سری 60 را منتشر كرده است.

این برنامه قادر به حفاظت از تلفن‌های همراه در حین فعالیت آنها بوده و از نفوذ كدهای مخرب در حافظه داخلی، كارت‌های حافظه و سایر بخش‌ها و قسمت‌های آنها، جلوگیری می‌كند

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: امنیت برای تلفن همراه،     |
نظرات()