در حال حاضر حدود 5/6 میلیارد انسانی كه روی كره خاكی زندگی می‌كنند، توسط تازه‌ترین امكانات مخابراتی با یكدیگر در تماس هستند.

تازه‌ترین مطالعات موسسه GSM Association نشان می‌دهد 80 درصد تمامی این افراد امكان دستیابی به سیستم تلفن همراه را دارا بوده و 40 درصد آنان یك تلفن همراه در تملك خود دارند.
براساس این تحقیقات، اگر تنها مدت زمان ارتباطات ملاك باشد، این اینترنت نیست كه بیشترین سهم را از آن خود می‌كند، بلكه سیستم‌های مخابراتی تلفن‌های همراه پیشگام هستند. دلیل این امر مشكلات فراوانی است كه استفاده از اینترنت به همراه دارد، به خصوص در كشورهای فقیر، قیمت رایانه‌ها در مقایسه با گوشی‌های تلفن همراه بسیار بالاتر است، ضمن این كه سیستم آنتن‌دهی تلفن‌های همراه به لحاظ پراكندگی سیستم‌های اولیه، تلفن‌های خانگی را پشت سر گذاشته‌اند‌ در نتیجه تنها 17درصد از جمعیت دنیا از اینترنت استفاده می‌كنند اما 40 درصد از تلفن همراه. براساس تحقیقاتی كه توسط موسسه Intelcom Research انجام شده، پراكندگی و آنتن‌دهی سیستم‌های همراه در مقایسه با سال 2000 رشدی دوبرابر را نشان می‌دهد. با این حال تا سال 2010 حدود 90 درصد جمعیت دنیا زیرپوشش آنتن‌های مخابراتی زندگی خواهد كرد.
بی‌دلیل نیست موسسه مذكور بر این موضوع تأكید می‌كند كه زیربناهای مخابراتی تلفن‌های همراه برخلاف تلفن منازل تقریبا به‌طور كامل مدیون سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است كه مزایای آن را بخشهای دیگر اقتصاد ملی كشورها نیز بهره‌برداری می‌كنند. البته باید موكد این موضوع بود كه این مسئله كاملا واضح است كه اپراتورها بدون توجیه اقتصادی حتی یك آنتن را هم بهره‌برداری نمی‌كردند.
وجود فوندهای مخابراتی (Telecom Fonds) در 32 كشور در حال توسعه بی‌دلیل نیست. این در حالی است كه شركتهای مخابراتی موظف هستند مابین 1 تا 6 درصد از سود سالیانه خود را در این فوندها تحویل دهند. سرمایه جمع‌آوری شده صرف ایجاد ساختارهای زیربنایی در اقتصاد می‌شود.
موسسه GSM Associatoin در حالی انتقاد به این موضوع را ابراز می‌كند كه اساسا این فوندها صرف توسعه شبكه مخابراتی منازل می‌شوند كه بی‌شك گران‌تر و از نظر زمانی طولانی‌تر از توسعه بیشتر سیستم شبكه تلفن همراه است. البته تبلور رشد سیستم‌های همراه به این طریق باعث پیشرفت سیستم دستیابی به اینترنت از طریق تلفن منازل می‌شود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    |    |
نظرات()