شركت نوكیا سه‌شنبه سوم  اكتبر اعلام كرد به فناوری ارتباط بی‌سیم و برد كوتاه جدیدی دست یافته كه از فناوری مرسوم بلوتوث كارآمدتر بوده و امكان استفاده از آن در تجهیزات كوچكتر نظیر ساعت‌های مچی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فناوری بی‌سیم جدید به نام ویبری (‪(Wibree‬ از بسیاری جهات مشابه بلوتوث بوده با این تفاوت اصلی كه مصرف انرژی در آنها حدود ‪ ۱۰‬بار كمتر از فناوری بلوتوث است.

نوكیا، بزرگترین تولیدكننده گوشی‌های موبایل در جهان، اعلام كرد این شركت مطالعه برای ایجاد این فناوری را از پنج سال قبل آغاز كرده و هم‌اكنون تلاش می‌كند با همكاری چند شركت دیگر فناوری ویبری را به یك استاندارد جدید تبدیل كند.

فن‌آوری ویبری همانند فناوری فعلی بلوتوث دارای بردی در حدود ‪۱۰‬ متر است.

بلوتوث هم‌اكنون به شكل گسترده برای انتقال بی‌سیم صوت، اطلاعات، عكس‌ها، ویدیوها و انواع اسناد میان گوشی‌های موبایل، میان گوشی‌های موبایل و هدست‌ها و همچنین میان اجزای مختلف رایانه همانند ‌ماوس و صفحه‌كلید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به علت مصرف كمتر انرژی در فناوری ویبری در مقایسه با بلوتوث، از این فناوری جدید می‌توان برای برقراری ارتباط بی‌سیم میان مثلا گوشی‌های موبایل و تجهیزات الكترونیكی كم‌مصرف‌تر نظیر ساعت‌های مچی، حسگرهای ورزشی و حسگرهای پزشكی، استفاده كرد.

به گفته باب لنوسی مدیر مركز تحقیقات نوكیا، نخستین نمونه‌های تجهیزات الكترونیكی مجهز به این فناوری ارتباطات رادیویی احتمالاً در سه ماهه دوم سال میلادی ‪ ۲۰۰۷‬به بازار عرضه خواهند شد.

برخلاف فناوری بلوتوث كه از امواج رادیویی با فركانس‌های بسیار بالا و در محدوه ‪ ۶‬گیگاهرتز استفاده می‌كند، فناوری ویبری بر اساس امواج رادیویی در محدوده فركانس‌های ‪ ۲/۴‬گیگاهرتز طراحی شده است.

شركت نوكیا اعلام كرد احتمالاً گوشی‌های موبایل در آینده به هر دو فن‌آوری بلوتوث و ویبری به طور هم زمان مجهز خواهند بود.

فناوری بلوتوث در دهه ‪ ۹۰‬میلادی و توسط شركت اریكسون معرفی شد و به سرعت به عنوان یك استاندارد در جهان مورد استفاده قرار گرفت.

شركت تحقیقات بازار سی‌اس‌آر چندی پیش اعلام كرد در سال ‪ ۲۰۰۶‬حدود ‪ ۵۵۰‬میلیون تراشه فناوری بلوتوث در تجهیزات الكترونیكی مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    |    |
نظرات()