سپیده سمائی:   

      
«به شدت تكذیب می‌كنم. اختلالات و قطع و وصل شدن ارتباط در شبكه‌ تلفن همراه به سوختن سیم‌كارت منجر نمی‌شود.»

مهندس ابوالفضلی مدیر‌كل روابط عمومی شركت ارتباطات سیار هرگونه ارتباط كیفیت شبكه همراه با سوختن سیم‌كارت‌ها را منتفی می‌داند؛‌

با این حال سیم‌كارت‌های مشتركان، گاهی بدون هیچ دلیل و بطور ناگهانی از كار می‌افتند و وقتی مشترك به دفاتر خدماتی مراجعه می‌كند، به اوگفته می‌شود سیم‌كارت سوخته است و باید 70 هزار ریال بابت سیم‌كارت جدید بپردازد.

اما علت سوختن ناگهانی و بدون دلیل سیم‌كارت‌های مشتركان همراه اول چیست؟

ابوالفضلی این سئوال همشهری را اینگونه پاسخ می‌دهد: سیم‌كارت تلفن همراه بسیار ظریف است و قرار دادن آن در محیط‌‌‌‌های مغناطیسی مانند نزدیك تلویزیون و رایانه باعث سوختن سیم‌كارت خواهد شد.

در آب افتادن و ضربه خوردن گوشی از دیگر علل سوختن سیم كارت هستند. حتی اگر شما گوشی خود را یك شب تا صبح در فاصله نیم متری یك شوفاژ روشن قرار دهید ممكن است سیم‌كارتتان آسیب ببیند.

مهندس اصغرنژاد معاون اداره كل مشتركین همراه نیز عدم مراقبت كافی از سیم‌كارت را یكی از مهم‌ترین دلایل سوختن آنها عنوان می‌كند: سوختن سیم‌كارت یك فرآیند تدریجی است و هنگامی كه سیم‌كارت در معرض عواملی چون نور مستقیم، حرارت، میدان‌های مغناطیسی و شوك‌های الكتریكی قرار می‌گیرد اطلاعات روی حافظه آن به تدریج از بین می‌رود و سیم‌كارت به اصطلاح نیم‌سوز می‌شود.

در این شرایط سیم‌كارت در گوشی‌هایی با حساسیت بالا فعال نمی‌شود اما در گوشی‌هایی كه حساسیت چندانی ندارند فعال می‌شود تا هنگامی كه اطلاعات به طور كامل از روی حافظه سیم‌كارت پاك شود و به این ترتیب به نظر می‌آید كه سیم‌كارت به صورت ناگهانی سوخته است.

وی تاكید می‌كند: البته گاهی هم شوك‌های شدید حرارتی یا الكتریكی منجر به سوختن ناگهانی سیم‌كارت می‌شود.

اما بسیاری از مشتركان تلفن همراه همه موارد احتیاط را رعایت می‌كنند و بازهم سیم‌كارتشان می‌سوزد. آیا همیشه تقصیر مشتری است؟!

مهندس محمد‌رضا مالی مدیر‌گروه كارت هوشمند یك شركت خصوصی در این زمینه به همشهری می‌گوید: الگوریتم امنیتی سیم‌كارت‌های قدیمی ضعیف بود، به گونه‌ای كه افراد متقلب می‌توانستند با استفاده از نرم‌افزارهای خاصی كد سیم‌كارت را استخراج و آن را كپی كنند.

البته این كار مستلزم ارسال و دریافت چند‌صد‌هزار بار اطلاعات به سیم‌كارت بود و بنابراین شركت ارتباطات سیار برای جلوگیری از سوء‌استفاده این افراد متقلب، در این سیم كارت‌ها شمارشگر (كانتر) قرار داد تا با هر‌بار ارتباط سیم‌كارت با شبكه یك شماره از آن كم شود و هنگامی كه این كانتر پر شود سیم‌كارت غیر‌فعال می‌شود.

به این ترتیب اگر كسی قصد كپی‌برداری از سیم‌كارت را داشته باشد، چون باید در یك زمان كوتاه بین 50 تا 100 هزار بار ارتباط با شبكه برقرار كند و با این تعداد ارتباط كانتر مورد نظر پر می‌شود، موفق به كپی نمی‌شود.

این كارشناس ادامه می‌دهد: از سوی دیگر الگوریتم رمز سیم‌كارت‌های قدیمی به گونه‌ای است كه برای شناسایی سیم‌كارت در فواصل زمانی كوتاه، شبكه با سیم‌كارت ارتباط برقرار می‌كند و به این ترتیب با هر ارتباط، یك شماره از كانتر كم می‌شود و این امر موجب كوتاه شدن عمر سیم‌كارت می‌شود.

اگر این استدلال صحیح باشد، با در نظر گرفتن چنین تمهیداتی، متقلبین ناكام شده‌اند اما یك اشكال كوچك هم به وجود می‌آید: مشتركانی كه به طور طبیعی از سیم‌كارتشان استفاده می‌كنند با هر تماس خود و یا هر بار ارتباط شبكه به منظور شناسایی سیم‌‌كارتشان، یك شماره از كانتر سیم‌كارتشان كسر می‌شود و به این ترتیب پس از مدتی با پر‌شدن كانتر، سیم‌كارت می‌سوزد.

مدیر‌كل روابط عمومی شركت ارتباطات سیار در این زمینه می‌گوید: به هرحال سیم‌كارت‌هایی كه در سال‌های اولیه ورود تلفن همراه به ایران وارد شد با تكنولوژی آن زمان تهیه شده بود و تعدادی از سیم‌كارت‌های اولیه یعنی كدهای 1، 2 و 3 چنین مشكلی دارند كه در نسل بعدی با تغییر الگوریتم رمز این مشكل از میان رفته است.

مهندس ابوالفضلی ادامه می‌دهد: البته تعدادی از این سیم‌كارت‌های قدیمی یا تعویض شده‌اند و یا سوخته‌اند اما هنوز تعدادی از آن سیم‌كارت‌های قدیمی دست مردم هستند كه با پر شدن كانتر باید تعویض شوند، اما اگر سوختن سیم‌كارت به این دلیل باشد تعویض آن بدون هزینه و رایگان خواهد بود.

و از كجا می‌توان فهمید كه سوختن یك سیم‌كارت به دلیل پر شدن كانتر آن بوده یا به دلیل دیگر؟

معاون اداره كل مشتركین همراه به این سئوال پاسخ می‌دهد: به طور معمول سه مشخصه نشان از سوختن سیم‌كارت دارد. اول این‌كه خط مورد نظر آنتن نمی‌دهد، دوم این‌كه  در حالی كه گوشی روشن است، اگر با خط تماس بگیرید پیغام خاموش بودن تلفن همراه را می‌شنوید؛ سوم هم این‌كه بر روی گوشی پیغامی حاكی از وجود نداشتن سیم‌كارت مشاهده می‌شود كه این پیغام در گوشی‌های مختلف متفاوت است.

هنگامی كه سوختن سیم‌كارت ناشی از پر شدن كانتر باشد پیام سوختن سیم‌كارت برروی گوشی مشاهده نمی‌شود.

اصغر نژاد این نكته را هم اضافه می‌كند كه در تمام دفاتر دولتی خدمات مشتركان همراه دستگاه كارت‌خوان وجود دارد و می‌توان از این موضوع مطلع شد. دفاتر خصوصی هم كه فاقد چنین دستگاهی هستند، با ارسال بخشنامه موظف شده‌اند افرادی كه با توجه به عدم پیغام گوشی به نظر می‌رسد سیم‌‌كارتشان به دلیل پر شدن كانتر از كار افتاده را به مراكز دولتی هدایت كنند و در غیر این‌صورت مرتكب خلاف شده‌اند.

این درحالی‌است كه در پی تماس همشهری با برخی از این دفاتر، مسئولان مربوطه از چنین بخشنامه‌ای اظهار بی‌اطلاعی كرده و تاكید كردند كه فقط، طبق وظیفه، سیم‌كارت‌های سوخته را تعویض می‌كنند و هزینه آن بر روی قبض دوره بعد مشترك می‌آید و از علت سوختن سیم‌كارت هم اطلاعی ندارند.

با این اوصاف تنها چاره‌ای كه در حال حاضر وجود دارد این است كه اگر حدس می‌زنید سیم‌كارتتان در اثر پر شدن كانتر سوخته است، به دفاتر دولتی مراجعه كنید.

آدرس و شماره تماس این دفاتر را می‌توانید با مراجعه به پرتال شركت ارتباطات سیار به آدرس http://www.mci.ir به دست آورید.

البته اگر فكر می‌كنید 70 هزار ریال صرفه‌جویی به دردسرهای رفت‌وآمد در خیابان‌های شلوغ و كرایه تاكسی و توی صف ایستادن و همه اعصاب‌خردی‌های دیگرش می‌ارزد!

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: همراه اول،     |
نظرات()