راه اندازی سرویس های دسترسی به اطلاعات از طریق موبایل از یک ماه آینده
مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، از آغاز سرویس‌دهی دپتاماتریس (دسترسی به اطلاعات با استفاده از موبایل و از طریق اینترنت) از یک ماه آینده خبر داد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، ‌"احمد غلامزاده"‌در نشستی با خبرنگاران، همچنین گفت: ‌استفاده از ایران کد در فرآیند ثبت سفارش الکترونیکی براساس جدول زمان بندی شده الزامی شده است.
وی سپس ‌با بیان اینکه در زمان حاضر ایران کد 11 هزار و 186 عضو دارد، افزود: بیش از 225 هزار کد ملی هم برای محصولات این اعضا صادر شده است.
غلامزاده تصریح کرد: درحالی که در سال 85 تنها 264 شرکت به عضویت ایران کد درآمده بودند، این میزان در سال های 86 و 87 به ترتیب به هزار و 990 و سه هزار و 918 عضو رسید.
به گفته وی، در چهار ماه ابتدایی سال جاری (تا پایان تیرماه) پنج هزار و 14 شرکت عضو ایران کد شده‌اند.
مدیرعامل ایران کد با بیان اینکه ‌‌ایران کد طی چهار سال گذشته به یکی از بخش‌های لاینفک اقتصاد ایران تبدیل شده، ابراز امیدواری کرد: با نهادینه شدن این سیستم کشور شاهد
تاثیرگذاری هرچه بیشتر آن در اقتصاد ملی باشد.
وی تاکید کرد: ‌با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته مصوبات مهمی در مورد ایران کد در جلسات هیات دولت به تصویب رسیده، همه این گونه مسائل در کنار هم باعث شدند روند اجرای این طرح در سطح کشور شتاب بگیرد.
غلامزاده با اشاره به پورتال ملی اطلاع‌رسانی کالا و خدمات ایران‌ در این مورد توضیح داد: در زمان حاضر پورتال ملی اطلاع‌رسانی کالا و خدمات ایران دربرگیرنده اطلاعات مربوط به کالاهای شرکت‌های عضو است و با مراجعه به آن می‌توان از این اطلاعات بهره گرفت.
وی به مصوبه هیات وزیران در مورد ضوابط اجرایی بودجه کل کشور در سال 88 اشاره کرد و گفت: در سال جاری براساس جدول زمان‌بندی وزارت بازرگانی تمام دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند خریدهای بزرگ و متوسط خود را با قید شناسه ملی کالا (ایران کد) انجام دهند و کد ملی کالا در فاکتورها و اسناد معامله کالا درج شود.
مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات افزود: ‌این کد ملی توسط فروشنده در اسناد درج می‌شود و دستگاه دولتی خریدار باید بر درستی آن‌ها از طریق پورتال ملی اطلاع ‌رسانی کالا و خدمات ایران نظارت کند.
وی تصریح کرد: زمان اجرای ایران‌کد برای خرید از مردادماه سال جاری آغاز شده و به همین دلیل کلیه تولید‌کنندگان گروه‌های کالاهایی مورد نیاز دستگاه‌های دولتی، برای آغاز یا تداوم معامله و فروش کالای خود به تمام دستگاه‌های اجرایی، باید هرچه سریع تر نسبت به عضویت
در پورتال ملی کالا و دریافت ایران کد کالای خود اقدام کنند.
به گفته غلامزاده ، دستگاه‌های اجرایی کشور نیز ملزم شده‌اند از خرید کالاهای اعلام شده
که فاقد ایران‌کد هستند خودداری کرده تا در آینده با مشکلات قانونی مواجه نشوند.
وی به نقش شماره‌گذاری و طبقه‌بندی کالاها و خدمات در روشن ساختن وضعیت فضای کسب و کار در کشور پرداخت و افزود:‌ باید توجه داشت که کدگذاری و طبقه‌بندی کالا به تنهایی کافی نیست و تنها با استفاده سایر بخش‌ها از این اطلاعات است که تاثیر ایران کد در فضای کسب و کار مشخص می‌شود.
غلامزاده افزود:‌ در زمان حاضر این زیرساخت اطلاعاتی راه اندازی شده و دستگاه‌های دولتی و خصوصی می‌توانند از آن استفاده کنند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: اخبار،     |
نظرات()