یک جامعه شناس : موبایل اخلاق ارتباطی را تهدیدمی کند
همدان - جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران گفت: موبایل امروزه به جعبه جنسی همراه تبدیل شده و این اخلاق ارتباطی را به شدت تهدید کرده و تغییر می دهد.
دکتر "مسعود کوثری" روز چهارشنبه در همایش جامعه و رسانه های مدرن" در دانشگاه بوعلی سینای همدان در سخنانی با عنوان "موبایل و فرهنگ جوانان" افزود: هراس و ناامنی اجتماعی به عنوان نتیجه استفاده نادرست از تلفن همراه در روابط اجتماعی شده و همچنین آداب و هنجارهای اجتماعی را نیز از بین می برد.
وی بارور شدن بیش از پیش تخیلات جنسی جوانان را از نکته های منفی گسترش استفاده و ارسال بلوتوث در بین جوانان عنوان کرد.
این پژوهشگر افزود: براساس نتایج یک نظرسنجی از بین تعدادی از دانشجویان ، مسایل جنسی، سرگرمی، قرار ملاقات، مسایل عاطفی و عشقی و جوک به ترتیب در اولویت مطالب مبادله شده آنان از طریق اس ام اس قرار دارد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بیش از 25 درصد پیام ها بین ساعت 9 تا 12 شب ارسال شده اظهار کرد: همچنین پیام های کوتاه الگوهای زبانی جوانان را برای دور زدن خانواده ها تغییر داده است.
وی گفت: موبایل امکان تبادل محتواهای بسیار متنوع را بدون هیچ گونه عذر و بهانه ای فراهم می کند به همین علت هنجارهای سنتی ارتباطی را تغییر می دهد.
وی ادامه داد: این موضوع با نقشی که سرویس پیام کوتاه در فرهنگ جوانی یافته انکار ناپذیر است و می توان گفت که پیام کوتاه صورت متنی شده وجوه فرهنگ جوانی است.
کوثری افزود: موبایل اخلاق ارتباطی به معنی مجموعه ای از هنجارهای اجتماعی را تغییر داده و به مسیر جدیدی در حال حرکت است.
وی ادامه داد: در سایه این تغییر زمان، مکان و محتوای ارتباطی نیز به شدت در حال دگرگونی است و افراد به خود اجازه می دهند در هر ساعت و هر مکانی و در مورد خصوصی ترین مسایل افراد از طریق پیامک سخن بگویند.
وی افزود: گاهی اس ام اس و بلوتوث اهمیت خیلی بیشتری از موبایل پیدا کرده و با بلوتوث شبکه نامریی از روابط اجتماعی در بین انسان ها ایجاد شده است.
این جامعه شناس و استاد دانشگاه اضافه کرد: اینکه از هر فن آوری به ویژه موبایل چگونه استفاده می شود به هنجارهای اجتماعی و ویژگی های شخصیتی افراد بر می گردد.
کوثری گفت: اخلاق ارتباطی باید در آموزش و پرورش و صدا و سیما معرفی و آموزش داده شود و همچنین با توبیخ اجتماعی افراد خاطی مانع از گسترش جریان بی توجهی به هنجاری های ارتباطی در جامعه شوند.
وی اظهار کرد: مهار در شکل گیری اخلاق ارتباطی جدید و بازنگری در اخلاق و هنجارهای ارتباطی از مهمترین راهکارهای مقابله با روند تهدید کننده تاثیرهای مخرب استفاده های نادرست از تلفن همراه در جامعه است.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: تلفن همراه نه تنها الگوی ارتباطات بین فردی را تغییر داده و بلکه در وجوه دیگر فرهنگ و زندگی روزمره نیز تاثیر گذاشته است به همین دلیل از منظر تاثیری که بر فرهنگ جوانی گذاشته قابل توجه است.
وی افزود: تلفن همراه از سویی به عنوان ابزاری جدید در خدمت فرهنگ جوانان در آمده و از دیگر سو خود بر این فرهنگ تاثیرهای گوناگون گذاشته است.
همایش یک روزه جامعه و رسانه های مدرن موبایل، کارکردها و چالش ها روز جمعه با حضور جامعه شناسان مطرح کشور از جمله دکتر "مهدی محسنیان راد" عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) در دانشگاه بوعلی سینای همدان برگزار شد.

 خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: ارتباطات،     |
نظرات()