همدان - جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت:در حالیکه شرایط جهانی شدن گسترش اینترنت را ضرورت بخشیده است متاسفانه با پول نفت موبایل گسترش یافته است.
دکتر "مهدی محسنیان راد" روز چهارشنبه در همایش" جامعه و رسانه های مدرن "در دانشگاه بوعلی سینای همدان در سخنانی با عنوان "دهکده جهانی، شبکه اجتماعی و آینده ارتباطات میان فرهنگی" افزود: گستره دسترسی به اینترنت و به خصوص اینترنت پرسرعت باید برای همگامی با روند جهانی شدن در ایران افزایش یابد.
وی گفت: بدبینی هایی نسبت به جهانی شدن از قبیل توسعه امپریالیسم فرهنگی، آمریکایی شدن، بی ملیت شدن و تهاجم فرهنگی وجود دارد.
وی تاکید کرد: واژه تداخل فرهنگی باید جایگزین واژه تهاجم فرهنگی شود به دلیل اینکه تهاجم بیشتر مقوله های نظامی بکار رفته و برای ورود فرهنگی به فرهنگ دیگر بهترین و گویاترین واژه تداخل فرهنگی است.
وی همچنین گفت: محققان و اندیشمندان حوزه ارتباطات بر این باورند که دهکده جهانی یک شرایط در حال گذار است و باید برای دستیابی به رشد و توسعه در کشور با این روند با گسترش دامنه ارتباطات در جامعه همگام شد.
وی افزود: از مولفه های در حال گذار بودن دهکده جهانی این است که تا ظرف 30 سال آینده تغییر در فن آوری ذخیره سازی اطلاعات ، پردازش و ذخیره سازی و ارسال پیام و منسوخ شدن دیش های بزرگ فعلی و ایجاد امکان ترجمه همزمان با استفاده از هوش مصنوعی است.
جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان نیز در قالب "توسعه رسانه ها در شرایط جوامع توسعه نیافته" گفت: رسانه ها به شدت روند شکاف های اجتماعی را تشدید می کنند.
دکتر "جواد افشار کهن" افزود: گسترش رسانه ای به اعوجاج ها و سردرگمی های ارتباطی در جامعه دامن می زند و از مهمترین چالش های اجتماعی تغییر در اخلاق اجتماعی است .
دبیر علمی همایش نیز گفت: یکی از ابزارهای رسانه ای و ارتباطی جامعه امروز تلفن همراه است که کمتر از دو دهه در ایران به شدت همه گیر شده است.
دکتر "اسدالله نقدی" افزود: در نظریه های جدید مربوط به جهانی شدن آنچه باعث فروریختن مرزهای سنتی، زمان و مکان مربوط به ارتباطات و ابزارهای ارتباطی جدیداست.
وی ادامه داد: وجود بیش از 20 میلیون مشترک تلفن همراه در کشور و همچنین وجود 600 هزار مشترک در استان نشان دهنده جایگاه این وسیله ارتباطی است.
وی ضمن بیان اینکه موبایل از فرهنگ هر جامعه رنگ می گیرد افزود: موبایل امروز به کمک سایر وسایل ارتباطی جدید آمده و کل روابط اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است.
این جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان افزود: موبایل در اوایل نشانه ای از پرستیژ اجتماعی بود و عده کمی از آن استفاده می کردند و امروز به عنوان یک وسیله سرگرمی با کارکردهای مختلف تبدیل شده است.
نقدی، در ادامه هدف از برگزاری این همایش را بررسی رسانه های مدرن و تاثیر آن بر جامعه عنوان کرد.
این همایش به مدت یک روز با حضور جامعه شناسان و اساتید برجسته دانشگاه های امام صادق (ع) ، دانشگاه تهران و دانشگاه بوعلی سینای همدان برگزار شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    |    |
نظرات()