یک کارشناس مخابرات گفت: بخش کمی از صنعت موبایل در موقعیت و فضای بحران اقتصادی قرار گرفته و صنعت موبایل به عنوان پاسخ دولت ها برای مقابله با این بحران مطرح است.
"مهدی روحانی نژاد" روز چهارشنبه در یک نشست خبری که در شرکت مخابرات ایران برای تشریح نتایج "کنگره جهانی تلفن همراه" برگزار شد، افزود: هم اکنون 46 اپراتور وارد فضای پرداخت پول با موبایل شده اند.
وی افزود: در زمان حاضر چهار میلیارد نفر در دنیا به موبایل دسترسی دارند در حالی که فقط
یک میلیارد نفر در سراسر دنیا حساب بانکی دارند، این فاصله را می توان با ارایه خدمات ارتباطات سیار امن و راحت پیرامون انتقال پول به شکل های مختلف پر کرد.
روحانی نژاد، گفت:‌جابه جایی پول از طریق موبایل در جوامع پیشرفته رشد مناسبی نداشته
زیرا سطح انتظار امنیتی و حجم مبادلات پولی در این کشورها بالاتر از پتانسیل های موجود می باشد اما در کشورهای افریقایی از این سرویس استقبال خوبی شده است.
وی افزود: افزایش سطح امنیت و اطمینان مشتریان و دیگری تنظیم مقررات بین بازیگران از جمله چالش های این بخش است.
این کارشناس با بیان اینکه آرپو (درآمد حاصل از هر مشتری) در حال کاهش است، افزود: روند افزایش مشترکان موبایل که در سال 2007 به اوج رسید ولی به تدریج بازار اشباع شد لذا اپراتورها باید به سمت ارایه سرویس های جدید برای جذب مشتری حرکت کنند.
روحانی نژاد گفت: در کنگره جهانی تلفن همراه از دولت ها خواسته شده که از گسترش خدمات باند وسیع سیار به عنوان عاملی برای افزایش رشد اقتصادی پشتیبانی کنند.
وی با بیان اینکه توسعه باند وسیع سیار برای رشد اقتصادی ضروری است، افزود: ‌توسعه باند وسیع در چین، 211 میلیارد دلار و در هند 95 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشورها در سال 2008 اضافه کرده است.
روحانی نژاد گفت: ارایه خدمات پزشکی سیار از دیگر موارد مطرح شده در کنگره جهانی تلفن همراه بود، در کشورهای در حال توسعه 2/2 میلیارد تلفن همراه و 305 میلیون کامپیوتر وجود دارد در حالی که فقط 11 میلیون تخت بیمارستان در این کشورها موجود است، این فاصله را می توان با خدمات پزشکی سیار در مناطق دور افتاده پر کرد.
وی افزود: در کنگره جهانی تلفن همراه که 28 بهمن تا یکم اسفند ماه سال جاری در بارسلونا برگزار شده 47 هزار نفر از 189 کشور دنیا شرکت کردند که 2 هزار و 800 نفر آنها مدیران عامل شرکت های بزرگ بودند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: اخبار،     |
نظرات()