مهدی صارمی‌فر:


اپل چندماه پیش قرار بود ورژن جدید سیستم‌عامل مك او‌اس 10 (Mac OS X) با نام لئوپارد را وارد بازار كند اما این شركت بعداً اعلام كرد كه همه مهندسان خود را بسیج كرده تا سروته قضیه آی‌فون را هم بیاورند؛

برای همین ارائه این ورژن جدید مكینتاش چند ماهی به تعویق افتاد تا این كه بی‌بی‌سی اعلام كرد كه لئوپارد برای كامپیوترهای اپل، روز چهارم آبان وارد بازار خواهد شد.

با نگاهی به فیچرهای تایگر، ورژن قبلی مك او‌اس 10 و مقایسه آن با ویندوز ویستا كه به قول استیو جابز مدیرعامل اپل، تقلید فاجعه‌باری از تایگر است، می‌فهمیم كه هرچقدر اپل در ساخت سیستم‌عامل كه یكی از مهم‌ترین تخصص‌هایش است، مهارت دارد، در زمینه ساخت گوشی‌های همراه نتوانسته مخاطبان را راضی كند.

البته در آمریكا اكثر ارائه‌‌كنندگان خدمات همراه و به‌خصوص مهم‌ترینشان یعنی «تلگراف و تلفن آمریكا» (AT&T) در نسل‌های پایین‌تر تلفن همراه نسبت به اروپا و به‌خصوص اسكاندیناوی، خدماتشان را ارائه می‌دهند.

بنابراین شاید تولید انبوه یك گوشی كه اسمارت نیست، سیستم عامل ندارد و قابلیت‌های كاربردی‌اش آن‌قدر كم است كه در مقایسه با گرافیك فوق‌العاده‌اش اصلا قابل ذكر نیست، درهیاهوی تبلیغات در آمریكا چندان مهم‌نباشد.

اما مطمئن باشید كه اگر اپل بخواهد با این آی‌فون وارد اتحادیه اروپا شود، مسلما جایی برایش باز نخواهد بود. شاید همین مهم‌ترین اشكالات آی‌فون بود كه جابز را برآن‌داشت كه تمام تلاش مهندسان شركتش را معطوف به بهبود كیفیت آی‌فون بكند و به‌این‌ترتیب، ارائه لئوپارد با تعویق روبه‌رو شد.

اپل اعلام كرده كه در لئوپارد بیش از ۳۰۰امكان تازه به سیستم‌عامل مكینتاش اضافه كرده است. از جمله مهم‌ترین این امكانات «ماشین زمان» نام دارد كه به كاربران امكان می‌دهد با بازگشت رایانه به گذشته، فایل‌های پاك شده یا تغییر‌یافته را بازیافت كنند.

ازدیگر توانایی‌های تازه این سیستم عامل، امكان بازبینی فایل‌ها بدون نیاز به بازكردن برنامه‌ای جداگانه است؛ مثلا یك فایل پی‌دی‌اف را بدون نیاز به باز كردن برنامه‌ای نظیر آكروبات می‌توان خواند و یك فایل صدا را بدون نیاز به بازكردن برنامه پخش صدا می‌توان شنید.

اتصال و دسترسی به رایانه‌های دیگر نیز بسیار آسان شده و امكانات تازه‌ای به برنامه ایمیل آن افزوده شده است.

در لئوپارد همچنین نسخه تكمیل شده بوت كمپ تعبیه شده كه به كاربران امكان می‌دهد ویندوز ایكس‌پی یا ویستا را روی رایانه اپل نصب و اجرا كنند.

اپل برای روكم‌كنی مایكروسافت اعلام كرده كه برخلاف كاربران ویندوز كه با گذشت چند ماه از عرضه ویستا هنوز از ایكس‌پی استفاده می‌كنند، دارندگان رایانه‌های اپل، به‌سرعت سیستم عامل خود را با نسخه تازه به روز كنند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: اپل،     |
نظرات()