نتیجه برآوردهای جدید Informa Telecoms & Media حاكی است كه تعداد مشتركان تلفن همراه در جهان در دسامبر سال 2008 از مرز 4 میلیارد نفر گذشته است.

 این امر به معنای آن است كه 60 درصد از كل جمعیت جهان امروزه از تلفن همراه استفاده می‌كنند. در بسیاری از كشورها ضریب نفوذ تلفن همراه از 100 درصد فراتر رفته و برخی مردم از دو یا چند خط تلفن همراه استفاده می‌كنند.

همچنین  در برخی نقاط كه دسترسی به خطوط تلفن ثابت وجود ندارد، تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط به كار می‌روند. در میان نقاط مختلف جهان منطقه آمریكای لاتین و حوزه كارائیب از رشد مرتب سالانه 16 درصدی در زمینه استفاده از تلفن همراه برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود با تداوم این رشد تعداد مشتركان تلفن همراه در این قاره از 440میلیون نفر فراتر رفته و تا سال2009 شاهد ضریب نفوذ 76درصدی باشیم.

در كنار افزایش تعداد مشتركان تلفن همراه فناوری‌های ارتباطی مورد استفاده اپراتورهای مختلف نیز روز به روز در حال بهبود است. فناوری نسل سوم تلفن همراه یا 3G در بسیاری از نقاط جهان در دسترس است و تعداد مشتركان جهانی این سرویس به 415 میلیون نفر رسیده است.

77 درصد از سهم بازار 3G جهان كه معادل 320 میلیون نفر است مربوط به شبكه‌های UMTS/HSPA است كه در بیش از 100 كشور جهان راه‌اندازی شده‌اند.

در حال حاضر بیش از 100 اپراتور تلفن همراه در جهان كه شامل رهبران صنعتی هستند اعلام كرده‌اند از سال 2010 شبكه‌های خود را به LTE ارتقا می‌دهند؛ LTE تحول بعدی فناوری پهنای باند موبایل است كه از فناوری مبتنی بر OFDM و شبكه هسته‌ای IP فلت استفاده می‌كند تا تجربه اینترنت در دستگاه‌های موبایل را ارتقا دهد. به گفته رئیس
 3G Americas، فناوری‌های نسل سوم همچنان به تحول ادامه می‌دهند و اپراتورهای GSM اكنون مسیر مشخصی به سوی LTE دارند.

همچنین LTE فناوری منتخب اپراتورهای CDMA است. شمار كاربران بی‌سیم خدمات نسل سوم همچنان افزایش می‌یابد و بنا بر برآورد Informa، در حال حاضر حدود 415 میلیون مشترك نسل سوم وجود دارد كه 320 میلیون نفر آنها مشترك شبكه‌های UMTS/HSPA و 95 میلیون نفر مشترك شبكه‌های CDMA EV-DO هستند. شمار شبكه‌های تجاری UMTS/HSPA نیز به 258 شبكه در بیش از 100 كشور افزایش یافته كه شامل 41 شبكه در 20 كشور آمریكای لاتین و كارائیب می‌شود.

 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 آذر 1388    | توسط: حمید ستوده    | طبقه بندی: ارتباطات،     |
نظرات()